Nowicjat w lipcu przeżywał swój pierwszy miesiąc wakacji. Nie był to jednak miesiąc bezczynności, lecz przeżywania wielu wspaniałych wydarzeń.

Nowicjusze uczestniczyli jako wychowawcy w półkoloniach, które odbyły się w pierwszym tygodniu lipca. W ich trakcie dzieci brały udział w różnych rozgrywkach sportowych oraz w kilku wycieczkach, między innymi do Aquaparku w Tarnowskich Górach i remizy straży pożarnej w Kłobucku.  W ostatni dzień półkolonii odbył się grill, na który zostali zaproszeni rodzice dzieci uczestniczących w półkoloniach. W jego tracie można było zobaczyć tańce integracyjne i prezentację dziecięcych grup.

Dnia 15 lipca rozpoczęła się w nowicjacie nowenna do Maryi Wspomożycielki Wiernych. W jej trakcie rozważaliśmy niektóre artykuły Konstytucji salezjańskich, związane z Maryją. Zwieńczeniem tej nowenny było nabożeństwo oddania życia i powołania Maryi, które odbyło się 24 lipca.
Ten miesiąc wiązał się także z wyjazdami do ważnych miejsc kultu. 17 lipca nowicjusze pojechali do Kalisza nawiedzić sanktuarium św. Józefa, a 23 lipca uczestniczyli we Mszy Świętej odprawianej na Jasnej Górze w kaplicy Cudownego Obrazu.    

Dnia 25 lipca nowicjusze udali się do Oświęcimia na spotkanie z prenowicjuszami. Przy okazji tego spotkania został rozegrany mecz towarzyski między nowicjatem a prenowicjuszami, który zakończył się zwycięskim wynikiem dla gości.

 Tak upłynął nam kolejny miesiąc nowicjatu. Był on pełen wspaniałych spotkań i doświadczeń duchowych.

                                                                                     Nowicjusz Szymon Gil

Wczoraj zakończyliśmy Półkolonie Letnie. 

Dziękujemy nowicjuszom i animatorom za przygotowanie, dzieciom za udział i dobrodziejom za pomoc.

Wszyscy zrozumieli przesłanie Apostołów, obcy i przybysze, ponieważ przemówili oni ludzkim językiem, budząc tęsknotę ukrytą w sercu człowieka. Nie potrzeba więcej, jak tylko odkryć, że Bóg kocha, i odpowiedzieć na tę miłość. Cud, który się dokonał w dniu zesłania Ducha Świętego, polegał na tym, że każdy usłyszał w swoim sercu głos samego Boga. W tym Głosie ma źródło tajemnica jedności. Upragniony przez wszystkich pokój będzie możliwy, gdy odwołamy się do naszego serca i przemówimy do siebie ludzkim językiem.

          Pielgrzymki i nabożeństwa maryjne - te dwie praktyki towarzyszyły nam w maju. W tym miesiącu przeżywaliśmy także odpust parafialny w Białej oraz inne ważne wydarzenia.

Maj rozpoczęliśmy od wyjazdu na PIM, który, jak co roku, odbywał się w Twardogórze. Do naszych zadań należało przeprowadzenie wieloboju, pomoc przy sędziowaniu niektórych dyscyplin oraz asystencjach w szkołach, w których przebywali uczestnicy PIM-u.

Uroczystości związane z odpustem parafialnym w naszej parafii odbyły się w niedzielę 12 maja. W związku z tym czterech nowicjuszów wraz z księdzem dyrektorem udało się do kościoła w Białej, aby tam uczestniczyć w uroczystościach odpustowych. W dniu 14 maja odbyliśmy pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji powołań zakończoną Mszą Świętą w Kaplicy Cudownego Obrazu. Dnia 16 maja odbyliśmy kwartalny dzień skupienia, w trakcie którego naukę wygłosił do nas ksiądz inspektor Jarosław Pizoń.

W niedzielę, 19 maja, wyruszyliśmy do Włoch na spotkanie nowicjatów Europy na Colle don Bosco. Dotarliśmy tam w poniedziałek. Przez te kilka dni integrowaliśmy się z nowicjuszami z innych nowicjatów oraz nawiedzaliśmy miejsca związane z księdzem Bosko w Chieri, Castelnuovo, jaki i w samym Colle don Bosko. W czwartek przeprowadziliśmy się do Turynu, na Valdocco, aby tam następnego dnia uczestniczyć w Uroczystości Maryi Wspomożycielki Wiernych. 

W maju uczestniczyliśmy w nabożeństwach majowych odprawianych w kaplicy oraz przygotowywaliśmy akademie, które odbywały się po zakończonej celebracji, na klombie przy figurze Maryi Wspomożycielki Wiernych. Prezentowaliśmy poprzez scenki teatralne: sny księdza Bosko, ważne wydarzenia z życia Maryi i Józefa oraz inne pobożne treści.

                                                                           Now. Szymon Gil

Także do nas, podobnie jak do kobiet, które przyszły do grobu, skierowane jest to słowo: „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał!” (Łk 24, 5-6). Ostatnim słowem nie są już śmierć, samotność i lęk. Jest takie słowo, które wykracza poza granice ludzkiej wyobraźni, i które tylko Bóg może wypowiedzieć: jest to słowo zmartwychwstania. Ono, mocą Bożej miłości „oddala ono zbrodnie, z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym, a radość smutnym, rozprasza nienawiść, usposabia do zgody i ugina potęgi” (Exultet).

Życzę radosnych i pełnych nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niechaj pokój i miłość, które przynosi Baranek Wielkanocny, każdego dnia wypełniają Wasze życie, a prawda o zmartwychwstaniu wpływa na Wasze postawy i życiowe wybory. 

Maryja, rozradowana Królowa Nieba, niech wyprasza każdemu potrzebne na co dzień dary.

Wszystkim życzę dobrych Świąt Wielkanocnych!

Ferie zimowe w tym roku w województwie śląskim rozpoczęły się 11 lutego. Te dwa tygodnie w środku zimy to czas na głęboki oddech. Co robić z dziećmi, jeśli nigdzie nie wyjeżdżają? Na pewno nie siedzieć w domu przed telewizorem, mimo że na dworze zamiast pięknej zimy mieliśmy raczej przedwiośnie lub mokrą jesień. Można przecież się spotkać w gronie kolegów i koleżanek, obejrzeć film, rysować, kleić, budować, tańczyć.

Tak było w Kopcu od 11 lutego 2019. Pięćdziesiąt dzieci, wraz z animatorami i nowicjuszami nieźle się bawiło. W „Hula Kula” w Rędzinach było bardzo gorąco; animatorzy i starsi uczestniczy walczyli na kręgielni.

W na hali sportowej szkoły w Kamyku można było pobiegać, … a dojść z Kopca do Kamyka, to prawie wyprawa życia.

Z okazji księdza Bosko nowicjusze spotkali się z animatorami naszego oratorium i przedstawili kilka scen z życia Księdza Bosko; między innymi słynne spotkanie z Bartłomiejem Garelli.

Aby czynić dobro, trzeba mieć odrobinę odwagi, być gotowym na zniesienie każdego upokorzenia i nigdy nikogo nie upokarzać, być zawsze życzliwym.

ks. Bosko

Zastanawiając się nad tym, co przyniesie nam nadchodzący rok, wsłuchajmy się przede wszystkim w to, co ma nam do powiedzenia Bóg, Co chce uczynić dla nas Jezus. On wciąż posyła swoje światło, by rozproszyć ciemności naszych serc, wciąż daje nam władzę nad grzechem i wolność od zniewolenia. Daje moc, aby się stali dziećmi Bożymi. Ta moc uzdalnia nas do czynienia tego, czego nigdy nie dokonalibyśmy, zdani na nasze siły… Wystarczy, że ją przyjąć i z nią współpracować. Bóg jest z nami i chce uczynić nas świętymi!

W Nowym Roku wszelkiej pomyślności: zdrowia, szczęścia, i spełnienia wszystkich szlachetnych zamierzeń. Niech Bóg Wam w tym – 2019 roku – błogosławi i udziela swej mocy.

   Drodzy Przyjaciele, dobrodzieje, wszyscy modlący się w naszym Kościele,

   Dzisiaj Jezus przyszedł do naszych domów, do naszych rodzin, do naszych serc. Dziękujemy mu za obecność, za wszelkie dary, bo Bóg dawcą wszelkich darów, i On sam stał się najcenniejszym darem dla nas.

   Dziękując mu za wszystko dziękujemy za was i za nas samych i prosimy, by Pan Wszechświata, pochylał się nad każdym w nas, dając nam dar zdrowia, siły, miłości pogody ducha i pokoju serca, a Bóg obecny w naszych sercach, pomoże ubogacać naszych braci dobrami duchowymi i doczesnymi.

   Niech jego obecność pośród nas, ubogaca każdego z nas i czyni szczęśliwym, dzisiaj, jutro i na zawsze.

 

Jutro nie ma mszy św. o godz. 7.00. 

Grudzień był miesiącem wielu zmian, w trakcie którego odbył się jeden ze „szczytów nowicjatu” oraz zawiązały się w tym czasie pierwsze towarzystwa. Był to też czas przygotowań do Świat Bożego Narodzenia

Jak mawia ksiądz Jerzy Mikuła (magister Nowicjatu) jednym z pierwszych szczytów nowicjatu jest Uroczystość Niepokalanego Poczęcia. Do tego szczytu nowicjusze przygotowywali się poprzez nowennę, pisanie listów do Niepokalanej i prywatne postanowienia na czas nowenny. W piątek poprzedzający uroczystość zostało zawiązane Towarzystwo Niepokalanej, które zrzesza nowicjuszy czczących w szczególny sposób Maryję (obecnie w tym towarzystwie znajduje się pięć osób). W trakcie samej uroczystości uczestniczyliśmy w programie integracyjno-modlitewnym przygotowanym przez księdza magistra oraz wybraliśmy się na nowicjacką przechadzkę do Kamyka.

10 grudnia nowicjusze uczestniczyli we Mszy Świętej sprawowanej w kaplicy Cudownego Obrazu w bazylice jasnogórskiej. 12 grudnia zostało zawiązane towarzystwo świętego Józefa, które zrzesza nowicjuszy mających szczególne nabożeństwo do oblubieńca Maryi (obecnie w tym towarzystwie znajdują się cztery osoby). 13 grudnia odbył się miesięczny dzień skupienia, w trakcie którego naukę wygłosił ksiądz Marcin Kaznowski.

W środę przed Bożym Narodzeniem rozpoczęły się porządki świąteczne. W ich trakcie odbyła się zmiana pokoi noclegowych, dzięki czemu nowicjusze mają teraz innych współlokatorów. Oprócz tego nastąpiła również roszada miejsc w kaplicy i w sali wykładowej, przez co każdy nowicjusz zajmuje teraz inne miejsce w tych dwóch ważnych pomieszczeniach. Po tych zmianach zaczęło się przygotowywanie domów i kaplicy przed świętami. Oprócz mycia okien i ścierania kurzy nowicjusze, pod okiem księdza dyrektora, przywieźli choinki, które później udekorowali.

                                                                                                          Nowicjusz Szymon Gil

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

Z okazji tego święta nowicjusze przygotowali okolicznościową akademię. Oprócz wystawienia jej w Nowicjacie dla Salezjanów Współpracowników i młodzieży z Oratorium świątecznego p.w. Aniołów Stróżów w dniu 25 listopada Nowicjusze zostali zaproszeni na wigilię klubu piłkarskiego Pogoń Kamyk i zaprezentowali młodym piłkarzom i działaczom narodowe treści.

Co roku reklamodawcy jak i większość mediów w listopadzie i grudniu używają wizerunku kolorowego krasnala do celów marketingowych i nazywają go świętym Mikołajem.

Odkłamywanie świętego Mikołaja każdego roku jest ponawiane przez jego świadomych czcicieli. To bardzo trudne, bo zdecydowana większość mediów utrwaliły obraz św. Mikołaja mówiącego Ho ho ho, nie przejmując się jego biskupią przeszłością. To od nas więc zależy, czy święty Mikołaj będzie się naszym dzieciom kojarzył z tradycją Kościoła katolickiego czy ze sklepowym skrzatem.

W dniu 6 i 7 grudnia niektóre szkoły w pobliżu Nowicjatu zwracały się z prośbą o pomoc w rozdawaniu prezentów. Nowicjusze w przebraniu biskupim, rozdawali podarunku dzieciom, przypominając, że święty Mikołaj był biskupem Miry.

Adwent czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który obejmuje cztery tygodnie przed 25 grudnia. Dniem, w którym ten okres się rozpoczyna, jest zawsze niedziela. Każdego roku więc czas jego trwania jest różny - od 23 do 28 dni. Adwent oznacza również początek roku w katolickim kalendarzu i ma być modlitewnym przygotowaniem katolików na radosny czas świętowania narodzin Boga - Chrystusa. Warto dodać, że sam wyraz "adwent" pochodzi od łacińskiego "adventus", czyli "przyjście". Pierwsze ślady obchodzenia adwentu datuje się na IV wiek naszej ery. W kościele katolickim podkreśla się, że adwent ma być oczekiwaniem pełnym radości, mimo to tej radości ma towarzyszyć asceza.

Wielu z nas, będąc dziećmi, wstawało rano na roraty i ruszało do kościoła, dzierżąc w ręce pieczołowicie i własnoręcznie wykonany lampion. Najczęściej na jego ściankach znajdowały się scenki biblijne, zwłaszcza te związane z Bożym Narodzeniem, a w środku znajdowała się świeca. Dziś najczęściej, ze względów praktycznych, używa się lampek na baterie. Ta część świętowania adwentu jest szczególnie bliska najmłodszym, którzy wiele czasu poświęcają na przygotowanie swoich lampionów. Jaka jest geneza tej właśnie tradycji? Światło stanowi bardzo ważny symbol w chrześcijaństwie. Służy ono nie tylko do rozpraszania ciemności, towarzyszącej odprawianiu rorat we wczesnych godzinach porannych, ale symbolizuje również radość. Światło jest jednak przede wszystkim znakiem samego Chrystusa, który mówił o sobie: "Ja jestem światłością świata". Towarzyszy ono również chrześcijanom w najważniejszych momentach ich życia: podczas chrztu, wigilii, jak również w czasie pogrzebu.

Adwent ma być czasem, który zbliży nas do siebie i (kolejny raz) uświadomi nam, że najlepszy czas to ten, który spędzamy wspólnie, że wszyscy czekamy na Boga, na Święta Bożego Narodzenia, na miłościość którą niesie Jezus.

Święta

Poniedziałek, XXIV Tydzień zwykły
Rok C, I
Wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa

SondaDzisiaj jest

poniedziałek,
16 września 2019

(259. dzień roku)

Wyszukiwanie